Fortsæt til hovedindholdet
Kontakt
Kontakt provsterne
Gruppebillede af Aarhus Stifts provster ved landemode 2023

Kontakt provstierne i Aarhus Stift


Aarhus Domprovsti
Fung. domprovst Esben Thusgård
Kannikegade 12, 8000 Aarhus C (kontor)
aarhus.domprovsti@km.dk

tlf: 8612 1674 (kontor)
tlf: 6136 1684 (sekr.)
Sekretær Karna Friis, kafr@km.dk

Aarhus Nordre Provsti 
Provst Esben Thusgård
Vejlby Centervej 25, 8240 Risskov (kontor)
aarhusnordre.provsti@km.dk

tlf: 5114 7387 (mobil)
tlf: 8621 3570 (kontor)
Sekretær Dorte Kristensen


Aarhus Søndre Provsti
Provst Jette Marie Bundgaard-Nielsen 
Hjulbjergvej 175, 8270 Højbjerg (kontor)
aarhussoendre.provsti@km.dk

tlf: 2032 1795 (mobil)
tlf: 8627 7730 (kontor)
Sekretær Mathias Hede Madsen

Aarhus Vestre Provsti 
Provst Karsten Høgild
Engdalsvej 1, 8220 Brabrand (kontor)
arhusvestre.provsti@km.dk

tlf: 2135 7258 (mobil)
tlf: 8625 1861 (kontor)
Sekretær Hanne With Ottosen


Hobro-Mariager Provsti 
Provst Jørgen E. Pontoppidan
Vadgårdsvej 17 B, Hvornum, 9500 Hobro
hobro-mariager.provsti@km.dk

tlf: 2923 1846 (mobil) 
Sekretær Laila Duus Nedergaard

Randers Nordre Provsti 
Provst Ingelise Knudsen Strandgaard
Parkboulevarden 17, 8900 Randers C. (kontor)
randersnordre.provsti@km.dk

tlf: 2117 2736 (mobil)
tlf: 8712 4121 (kontor)
Sekretær Charlotte Buskov Christensen


Randers Søndre Provsti 
Provst Birgith Nørlund Jensen
Parkboulevarden 17, 8900 Randers C. (kontor)
randerssoendre.provsti@km.dk

tlf: 2172 2163 (mobil) 
tlf.  2380 8040 (sekr.)
Sekretær Dorte Søgaard Mikkelsen 

Norddjurs Provsti
Fung. provst Birgith Nørlund Jensen
Torvet 13-15, 3., 8500 Grenaa (kontor)
norddjurs.provsti@km.dk

tlf: 2172 2163 (mobil) 
tlf: 5239 8791 (sekr.)
Sekretær Ilka Daniel 


Syddjurs Provsti
Provst Benedikte Bock Pedersen
Strandvejen 2A, 8410 Rønde (kontor)
syddjurs.provsti@km.dk

tlf: 3049 8206 (mobil) 
tlf: 2495 5010 (sekr.)
Sekretær Anna Helene Mondrup

Favrskov Provsti
Fung. provst Jørgen E. Pontoppidan Kirkevej 11, 8370 Hadsten (kontor)
favrskov.provsti@km.dk

tlf: 2923 1846 (mobil)
tlf: 5121 5004 (sekr.)
Sekretær Hanne Lund Foldager 
Sekretær Rikke Antvorskov


Silkeborg Provsti
Provst Jakob Gregers Nissen
Rådhusgade 2 B, 2. tv., 8600 Silkeborg (kontor)
silkeborg.provsti@km.dk

tlf: 2133 7055 (mobil) 
tlf: 8686 9559 (kontor)
Sekretær Kirsten Medom Jensen
Sekretær Else Ernø-Kjølhede

Skanderborg Provsti
Provst Laura Gylden-Damgaard
Krøyer Kielbergs Vej 3, 4. tv. (kontor)
skanderborg.provsti@km.dk

tlf: 2933 9430 (mobil) 
tlf: 9117 9945 (sekr.)
Sekretær Peter Kromann-Andersen


Odder Provsti
Provst Dorte Rebsdorf Sørensen
Kirkesti 5, 8300 Odder (kontor)
odder.provsti@km.dk

tlf: 2046 9371 (mobil) 
tlf: 8654 0196 (kontor)
Sekretær Susanne Kruse

Horsens Provsti
Provst Annette Brounbjerg Bennedsgaard 
tlf: 2046 9997 (mobil)
Rådhustorvet 21, 2., 8700 Horsens (kontor)
horsens.provsti@km.dk

tlf: 7564 1818 (kontor)

Sekretær Tine Pehrson
Sekretær Pernille Teilmann Sørensen